Tarptautinei bendruomenei vis griežčiau reikalaujant sertifikuoti patalpų mikroklimatą pagal klases, atliekant statinių aplinkosauginį auditą vis svarbiau yra apibrėžti standartines patogios aplinkos žmogaus veiklai priemones.
ŠVOK (šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo) sistemų pastatuose tikslas  - sukurti sveiką ir patogią aplinką, kurioje esančiųjų veikla gerėtų. Uždavinys  - sukurti optimalų patalpų mikroklimatą naudojant nedaug energijos.
Patalpų aplinkos komfortas  susideda iš keturių tarpusavyje sąveikaujančių faktorių, kurie yra kontroliuojami standartinėse ribose:

 • šiluminė aplinka;
 • oro kokybė;
 • akustika;
 • apšvietimas.

Šiluminė aplinka

Šiluminė aplinka charakterizuojama aplinkos parametrais, kurie įtakoja šilumos mainams tarp žmogaus ir supančios aplinkos.

 

Darbinė aplinkos temperatūra

Optimali temperatūra žiemą: 22oC ? 5 % PPD1) Galioja prie: tipinio žiemos sezono apsirengimo (1,0 clo):   Apatiniai drabužiai trumpomis rankovėmis, marškiniai, kelnės, švarkas, kojinės, batai . 
Veiklos sėdint lygis (1.2. met): Biuras, gyvenamosios patalpos, mokykla, laboratorija ? vienas asmuo sukuria 70 W/m2 . 
Aukšto veiklos lygio pavyzdys (2.8 met): vaikščiojimas lygiomis grindimis 4 km/val ? vienas asmuo sukuria 165 W/m2.

Grindų paviršiaus  temperatūra

Grindų temperatūros poveikis kojų patogumui yra tiesioginis. Tačiau rekomenduojamos grindų temperatūros priklauso nuo grindų, ant kurių žmonės vaikšto su batais, arba basomis.

Rekomenduojama grindų temperatūra svyruoja nuo 19 iki 29oC, patalpoms, kuriose žmonės sėdi ir/ar stovi avėdami normalią avalynę.
Optimali grindų temperatūra 24oC? 6 % PPD   Galioja prie: tipinio žiemos sezono apsirengimo: Apatiniai drabužiai trumpomis rankovėmis, marškiniai, kelnės, švarkas, kojinės, įprasti batai dėvimi patalpose .
Grindų temperatūra maksimali periferinėse zonose 35oC2).

Ar gali aukštos grindų temperatūros kenkti žmonėms?

Klinikinę studiją atliko Dr. B. Scala iš Europos Flebologijos3) Asociacijos tyrinėdamas grindinio šildymo sistemų poveikį kojoms, kojų venoms ir venų ligoms. Ši studija parodė, kad 69 % tirtų objektų pasiekė klinikinės būklės stabilumą, 7 % klinikinė būklė pablogėjo, o 25 % klinikinė būklė pagerėjo per 6 mėnesių trukmės tyrimo laikotarpį.

Kaip dažnai grindinio šildymo sistemų paviršiai būna aukštos temperatūros?

Projektinė maksimali paviršiaus temperatūra 29oC gali būti pasiekiama tik trumpam laiko tarpui, kai yra projektinės lauko sąlygos. Tai reiškia, kad savaitę laiko turi laikytis žemiausia lauko temperatūra. Kitais atvejais paviršiaus temperatūra per šildymo sezoną svyruos nuo 20 iki 29oC, priklausomai nuo oro sąlygų lauke ir šilumos nuostolių lygio erdvėje.

Spinduliuojamos temperatūros asimetrija

Šiuolaikiniuose pastatuose retai pasitaiko spinduliavimo asimetrijos problemos dėl šaltų langų. Žmonės labiausiai jautrūs spinduliavimo asimetrijai, kurią sukelia šiltos lubos ar šaltos sienos – langai. 5 K temperatūros asimetrija šiltoms luboms ir 10 K sienoms.

Skersvėjai ir oro judėjimo greitis

Prie oro temperatūros žemesnės nei 24 oC, oro judėjimo greitis iki 0,15 m/s yra priimtinas. Jei oro greitis viršija 0,15 m/s, tai atsitinka dėl neteisingai sureguliuotos ventiliacijos, arba dėl patalpos paviršių per aukštos arba per žemos temperatūros. Kai temperatūra yra virš 24oC, priimtini ir didesni oro judėjimo greičiai.

 1. Neįmanoma pasiekti, kad visi pastate būnantys žmonės būtų patenkinti. 5 % visuomet skundžiasi.
 2. Periferinė zona yra 1 m nuo išorinių sienų/langų.
 3. Flebologija  yra medicinos sritis, kuri tyrinėja venas ir venų ligas.

 

grind 2 Vertikalus oro temperatūrų skirtumas lėktuvų angare, kuriame įrengtas grindinis šildymas ir orinis šildymas

Vertikalus temperatūrų skirtumas

Patalpose su grindinio šildymo sistemomis temperatūrų profilis yra vienodas. Standartas (EN ISO 7730)  reikalauja, kad vertikalus  temperatūrų skirtumas būtų mažesnis nei 3 oC vienam metrui; pageidautina, kad jis būtų iki
2 oC. Blogai suprojektuotose sistemose gradientas gali siekti 7oC. Erdvėse su aukštomis lubomis, tokiose kaip pramoninės darbinės patalpos, artiumai ir angarai, padidinta stratifikacija žymiai padidina šilumos nuostolius dėl išaugusios  vidutinės erdvės temperatūros. Grindų šildymas čia yra puikus sprendimas, leidžiantis laikyti šilumą tose zonose, kuriose būna žmonės, ir nešildyti oro palubėje.

Patalpų oro kokybė ir alergijos

Grindinis šildymas gali įtakoti ir patalpų oro kokybę.

Vokietijos Alergijos ir astmos asociacija atliko tyrimą, kuris parodė, jog  grindų šildymas, lyginant su kitomis šildymo sistemomis, blogina palankias namų erkių gyvenimo sąlygas. Dėl aukštesnės kilimų ir čiužinių temperatūros mažėja santykinis drėgnumas. O kadangi erkės stengiasi pakilti į aukščiau esančias zonas, jas lengva pašalinti dulkių siurbliais.

Žingsnis prieš alergijas

 • Paviršiumi spinduliuojančios šildymo sistemos dirba mažiau nešiodamos dulkes, lyginant su konvencinėmis sistemomis.
 • Kai šildymas yra grindinis, nereikia valyti šildymo prietaisų ir nėra jokių jų eksploatacinės priežiūros.
 • Dėl aukštesnių paviršiaus temperatūrų mažėja kondensacijos ir pelėsių augimo pavojus. Grindinio  šildymo atveju patalpoje nebūna šaltų kampų.
 • Grindinis šildymas daugiau nei kitos šildymo sistemos blogina palankias sąlygas namų erkių gyvenimui.
 • Aukštesnės kilimų ir čiužinių temperatūros mažina santykinį drėgnumą. O kadangi erkės stengiasi pakilti į aukščiau esančias zonas, jas lengva pašalinti dulkių siurbliais.

grind 2a1grind 2a2


Tekstilinėse grindų dangose ir kilimuose gyvenančių gyviai.